Print this page

Naujienų archyvas


2009.08.24

Turiada – alpiniada 2009 Karakolo slėnyje


Turiada - alpiniada 2009 Karakolo slėnyje (Tian Šanis, Kirgizija) skirta Lietuvos vardo tūkstantmečiui ir G.Akstino v. 50-mečiui pažymėti

Ši turiada-alpiniada skirta Gedimino Akstino viršūnės 50- mečiui bei Lietuvos tūkstantmečiui. Truputis istorijos: 1959 m. vasarą Kaukazo kalnuose, kopdami į Dych- Tau viršūnę, žuvo trys geriausi Lietuvos alpinistai: Gediminas Akstinas, Vytautas Vosylius ir Feliksas Mieliauskas. Gedimino draugas Alimas Romanovas (jie kartu mokėsi Leshafto kūno kultūros institute Peterburge) rudenį organizavo ekspediciją į Tianšanį ir Karakolo slėnyje, dalyvaujant trims lietuviams: Kaziui Monstvilui, Marytei Melinskaitei ir Pauliui Normantui, buvo įkopta į bevardę 4200 m. aukščio viršūnę ir pavadinta Gedimino Akstino vardu.

Tradiciškai kas 10 metų čia vyksta turiados - alpiniados, kuriose pabuvojo beveik tūkstantis lietuvių. 1969 m. alpiniados metu gretimame Altyn-Arašano slėnyje, sniegu ir ledu padengtos Ak-Su (kirgiziškai: baltas vanduo) sienos viduryje, atsirado nauja Žalgirio viršūnė, o 1979 m. - Vilniaus universiteto (skirta VU 400 metų jubiliejui), Mažvydo ir Nemuno viršūnės.

Šią vasarą į Karakolo slėnyje šiame renginyje birželio- rugpjūčio mėn. pabuvojo apie 250 turistų ir alpinistų. Beveik visi dalyviai aplankė Gedimino Akstino viršūnę. Alpinistai ekspedicinėmis sąlygomis persikėlė į gretimą Altyn- Arašano slėnį ir trimis grupėmis pakilo į Ak-Su sienos bevardes viršūnes. Pirmoji grupė -Jungtinio alpinistų klubo nariai (Artūras Bazys, Živilė Bazienė, Vytautas Kyga, Matas Milius, Anatolijus Vanagickas) pakilo Ak-Su sienos dešiniuoju kontraforsu, antroji grupė - „Klajūnų" klubo nariai (Kęstutis Baleišis,Roma Baleišienė, Šarūnas Baleišis, Gerimantas Statinis, Akvilė Vološkevičiūtė, Lukas Vološkevičius) pakilo vakarine ketera, įkopdami į tą pačią 4711 m. aukščio bevardę viršūnę ir pirmaįkopėjų teisėmis pavadino ją Lietuvos tūkstantmečio vardu. Trečioji grupė ( Alvydas Peištaras, Vilius Šaduikis) Ak-Su sieną pasiekė per Kiul-Toro slėnį tiesiai iš Karakolo slėnio.

Pirmiausia jie įkopė į kraštinę rytinę sienos ( 4720 m. aukščio) viršūnę. Deja ten jau yra turas ir raštelis (paskutinė grupė - Novosibirsko universiteto alpinistai 2008-08-28). Dėl blogo oro ir matomumo toliau teko eiti ketera , įveikiant uolinius „žandarus" ir sniego-ledo karnizus. Sekanti pasiekta viršūnė (4660 m.) buvo pavadinta Bangos vardu (visi jau anksčiau pastebėjo, kad ji primena bangas). Dabar keturios Ak-Su sienos viršūnės turi lietuviškus vardus. Prisimenant, kad Ak-Su sienos tęsinyje yra dar 2 lietuviškos viršūnės, Altyn- Arašano slėnio pavadinimas( kirgiziškai: šeši auksai) įgauna prasmę: šešios lietuviškos viršūnės: (iš pietų į šiaurę: Vilniaus Universiteto, Mažvydo, Nemuno, Žalgirio, Lietuvos tūkstantmečio ir Bangos).

Didžioji dalis turiados dalyvių (apie 150 žm.) įkopė į G. Akstino viršūnę.

Vilius Šaduikis
Tel.8682 63265, vilius@emuziejus.lt