Print this page

Naujienų archyvas


2009.08.24

Pamyras – lietuviškos viršūnės 2009


2009 metų rugpjūčio mėn. 7 - 28 dienomis pietvakarių Pamyre bus tęsiamas vienas iš fondo „Baltų žygiai" projektų. Alpinizmo renginio metu bus kopiama į keletą, lietuviškus pavadinimus turinčių Pamyro viršukalnių. Alpinistų Vlado Kalvelio ir Sauliaus Viliaus planuose - kopimai į „Šiaulių", „Brolių Bajorų", „Karaliaus Mindaugo" ir „Lietuvos" viršūnes.

Šiauliečiai alpinistai kops į dar niekieno neįkoptą pietinę Šiaulių viršūnę. Pirmąkart į šiaurinę „Šiaulių" viršūnę, esančią Pietvakarių Pamyre, Šachdaros kalnagūbryje buvo įkopta 1984 metų rugpjūčio 16. Po kelių dienų viršūnę pasiekė ir antroji Lietuvos alpinistų grupė. Trečiąkart į šį nesudėtingą, 5616 metrų aukščio, bet dėl birių uolų nepatogų kopti kalną, 2003 metais pasiekė Saulius Vilius. Pats sudėtingiausias šios vasaros alpinistų planuojamas maršrutas ves į „Lietuvos" vardą turinčią 6080 metrų aukščio viršūnę.Drauge su alpinistų dvejetu į pietvakarių Pamyrą vyks dar penki komandos dalyviai. Didžioji jų dalis, kol kas be kopimo į viršūnes patirties, bet po alpinizmo treniruočių kalnuose tikimasi atlikti bendrą visos grupės įkopimą į „Dariaus ir Girėno" viršūnę.

Pietvakarių Pamyras iki šiol išlieka sunkiai pasiekiamu kalnų rajonu. Dar visai nesenai į jį nebuvo galima patekti dėl Tadžikijoje vykusio pilietinio karo, o kiek ankščiau, dėl Tarybų Sąjungos karo su Afganistanu.Lietuviai į šį kalnų regioną pajudės iš Tadžikijos sostinės Dušanbės. Kelyje planuojama užtrukti tris dienas, nes kelias einantis per kalnus, šalia Afganistano sienos yra sunkiai pravažiuojamas. Tam, kad patekti į šį regioną lietuviams teks gauti specialius pasienio leidimus ir registruotis pasienio su Afganistanu kariniuose postuose.

Nuo 2003 iki 2009 metų trijų fondo „Baltų žygiai" organizuotų projektų - ekspedicijų metu, įkopta jau į devynias lietuviškus pavadinimus turinčias viršūnes (Pamyro ir Tian Šanio kalnuose). Tris kartus įkopimai atlikti naujais, niekad iki tol nekoptais maršrutais.

Informaciją apie ekspediciją Pietvakarių tradiciškai bus galima rasti tinklalapyje www.baltuzygiai.lt