Print this page

Naujienų archyvas


2009.06.20

Lietuvos - Estijos ekspedicija McKinley 6194 m


Alpinistai įkopė į aukščiausią Šiaurės Amerikos viršūnę Denali 6194m

Birželio 15 dieną, anksti ryte, trys tarptautinės lietuvių - estų ekspedicijos nariai pasiekė aukščiausią Šiaurės Amerikos viršūnę Denali, kurios aukštis 6194 metrai. Viršūnę pasiekė lietuvis Saulius Vilius ir estai Tanel Tuuleveski ir Andras Kaasik.

Anot ekspedicijos narės S. Jasinskaitės, ekspedicijos vadovas S. Vilius dar kartą bandys pasiekti viršūnę kartu su K. Lesevičiumi. Visi kiti ekspedicijos nariai jau yra nusileidę į Takleetnos gyvenvietę.

Alpinistų grupė, kurią sudarė 3 lietuviai (S.Vilius, S.Jasinskaitė, K.Lesevičius) ir 3 estai ( Tanel Tuuleveski, Andras Kaasik, Boris Slepikovski) startavo birželio 5 dieną. Ekspedicija kopė klasikiniu maršrutu - vakariniu kontraforsu (west buttress).

Aukščiausia Šiaurės Amerikos viršūnė Denali (6194 m) yra Jungtinėse Amerikos valstijose, Aliaskoje. Tai aukščiausias taškas esantis netoli poliarinio rato. Kopimą į šį kalną apsunkina ypatingai žemos temperatūros. Vasarą (t.y. kopimo sezono metu) oro temperatūra tarp aukštutinės stovyklos ir viršūnės svyruoja nuo -200C iki -400C.

Be to, kalnas yra nuolat daužomas audrų ir vėjų, kylančių Beringo jūroje ir Aliaskos įlankoje. Beveik niekur kitur oras nesikeičia taip staigiai ir taip dramatiškai. Tokios atšiaurios žmogui sąlygos vyrauja tik arktinių kalnų grandinėse.

Kalno pavadinimas Denali vietinių indėnų kalba reiškia „didysis". 1897 metais kalnui oficialiai buvo suteiktas Makinlio pavadinimas, tačiau 1980 viršūnė vėl oficialiai buvo pervadinta į Denali.

Pirmieji į šią viršūnę 1913 metais įkopė amerikiečiai Hudson Stuck, Harry Karstens, Walter Harper ir Robert Tatum.

Pagal statistiką viršūnę pasiekia apie 50 % visų kopiančiųjų.

Ekspedicijos vadovui alpinistui Sauliui Viliui tai jau šešta aukščiausia kontinento viršūnė. Jis jau yra įkopęs į Everstą (8850 m, Azija), Akonkagvą (6963 m, Pietų Amerika), Denali (6194 m. Šiaurės Amerika), Kilimandžarą (5895 m, Afrika), Elbrusą (5642 m), Kosciuškos viršūnę (2228 m, Australija). Lietuvių alpinistui liko įkopti į Vinsono kalną Antarktidoje ir jis bus pabuvojęs visose aukščiausiose pasaulio kontinentų viršūnėse.

Šaltinis www.baltuzygiai.lt